06 Października 2022 05:42:14
Nawigacja
· Szczep 19 KLDH "Słoneczne Drogi"

· ZUCHY (strona główna)

· O nas - Zuchowe lotnictwo
· Kontakt - INFO ZHP
· Kolonie i zimowiska zuchowe
· Zuchowa fotogaleria
· NEWSY - zuchowa kronika [archiwum]
· 1% dla XIX

· Wykaz stron serwisu
· Szukaj

· Kontakt z adminem serwisu

· Pozostałe serwisy XIX
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
- Spadochroniarz (sprawność zuchowa)
spadochroniarzSPADOCHRONIARZ / SPADOCHRONIARKA

1. Projektowaliśmy spadochrony w pracowni projektowej Leonarda da Vinci. Skonstruowaliśmy model spadochronu zgodnie z jego szkicem, a także okrągłe spadochrony różnych wielkości.
2. Poznaliśmy zasadę działania spadochronu. Obserwując opadanie naszych modeli sprawdziliśmy jakie ciężary są w stanie unieść, oraz z jaką szybkością opadają.
3. Urządziliśmy modelarskie zawody na celność lądowania.
4. Przeszliśmy szkolenie spadochronowe – trening naziemny. Skakaliśmy ze skoczni trójstopniowej, ćwiczyliśmy postawę podczas skoku, siłę i wytrzymałość. Nauczyliśmy się rozpoznawać kierunek wiatru za pomocą „rękawa”.
5. Byliśmy z wizytą w szkole spadochronowej, lub w muzeum spadochroniarstwa. Oglądaliśmy spadochrony, ćwiczyliśmy podchodzenie do samolotu. Widzieliśmy skoki spadochronowe na żywo, lub na filmie.
6. Dowiedzieliśmy się kim byli Cichociemni. Przeszliśmy testy dzielności.


Uwagi:
Sprawność zaznajamia zuchy ze spadochroniarstwem. Może być ono dla zuchów pociągające ze względu na sportowy urok, a także wielką odwagę skoczków spadochronowych. Dobrze jest przybliżyć zuchom ten piękny sport, w różnych jego wymiarach (zawody na celność lądowania, akrobacje, akrobacje zespołowe). Unikajmy skupiania się na takich dyscyplinach jak B.A.S.E, lub Wingsuit ze względu na wysokie ryzyko ponoszone przez zawodników tych dyscyplin.

Warto zapoznać zuchy także z wojskowym wymiarem spadochroniarstwa. Przybliżyć dokonania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, postać generała Stanisława Sosabowskiego, zaprosić na zbiórkę żołnierza jednej z współczesnych jednostek powietrznodesantowych. Podczas kolonii zuchowej można zdobywać tą sprawność równolegle ze sprawnością żołnierza.

Modelarstwo rozwija cierpliwość, dokładność, uczy pokory. W ramach sprawności zuchy będą nie tylko tworzyć modele, ale też dokonywać doświadczeń, porównywać wyniki. Dowiedzą się jak staranność przygotowań przekłada się na wynik w rywalizacji. Zuchy zaobserwują to także słuchając opowieści o legendarnych Cichociemnych. Historie tych postaci mają zachęcić do wytrwałej pracy nad sobą: dokładności w ćwiczeniach fizycznych i w nauce.

Sprawność dedykowana jest zarówno zuchnom jak i zuchom posiadającym już pewien staż w gromadzie. Zaleca się zdobywać ją w sezonie skoków: na wiosnę, lub latem.


Wskazówki bibliograficzne:
• Marek Jedynak, Katarzyna Tylipska: „Harcerscy spadochroniarze”, Biblioteczka Harcerskich Specjalności, Łódź – Warszawa 2008.
www.cbp.zhp.pl/wp-content/uploads/2015/12/Harcerscy_Spadochroniarze.pdf

• www.spadochroniarze.zhp.pl
• spadochrony.aeroklub-polski.pl
• www.zabawkowicz.pl/zabawka/4567,jak-zrobic--wystrzeliwany-spadochron.html
• praceplastyczne.pl/lato/93-spadochron
• ciekawostkihistoryczne.pl/2013/10/20/jak-trenowali-cichociemni
• Kacper Śledziński, „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012.
Wygenerowano w sekund: 0.00 2,363,429 Unikalnych wizyt