Grudnia 08 2023 10:10:47
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zobacz zdjęcie
Galeria zdjęć > Kalendarium XIX > 1945, grudzień Na początek Poprzednie Następne Na koniec
1945, grudzień
(...) W grudniu 1945 Komenda IV Hufca Harcerzy przeniosła mnie do 19 KDH na funkcję przybocznego. Drużynowym był phm. Wojciech Sudół (później zmienił nazwisko na Sudół - Suchodolski) student wydz. humanistycznych UJ. Oprócz mnie przybocznym był Julian Pilch, bardzo zaprzyjaźniony z drużynowym. Ponadto przy drużynie kręcił się b. przyboczny - "Wiśnia" - Ludwik Wiśniewski. Pracę w drużynie zastałem kulejącą. Drużyna nie miała świetlicy. Zbiórki zastępów odbywały się z łaski tercjana w klasach szkolnych lub w korytarzu. Harcerze w większości byli nowi - z klas V tych. Starsi wykruszyli się.
Drużynowy, humanista z zamiłowania i wykształcenia o dużym zacięciu artystycznym, wymyślił dla drużyny herb, wydrukowany na papierze firmowym drużyny i drukach zaproszeń. Na tarczy herbowej skośnie podzielonej na kolory niebieski i czerwony (niebo i krew) pośrodku było złote śmigło. Herb uwieńczony był szyszakiem rycerskim i otoczony liśćmi akantu.
W styczniu 1946 do prowadzenia zastępów ściągnąłem do drużyny starszych harcerzy uczniów gimnazium i liceum a to: Adama Drapałę z Czarnej Trzynastki oraz Jurka Gidlewskiego - należącego do września do drużyny w Zakopanem, skąd przybył z rodzicami do Krakowa.
W kwietniu 1946 na funkcję administracyjną w drużynie, za zgodą drużynowego sprowadziłem Adama Fijoła. Należał do 30 KDH Lotniczej ale nie mógł się tam przyjąć. (...)
Tak w XIX pojawił się Druh Bogusław Molenda. Bezpośrednio był niespełna rok, ale potem przez dziesięciolecia, bezpośrednio i pośrednio wpływał na losy XIX. Także przez uczestnictwo w różnych działaniach XIX.
Więcej na stronach Monografii XIX >>> https://19kldh.pl...cle_id=193

Data: 18.07.21
Dodane przez: Redakcja Monografii XIX
Wymiary: 1154 x 800 pikseli
Rozmiar pliku: 66.26kB
Komentarzy: 0
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 966
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,469,620 unikalne wizyty