Marca 05 2024 14:51:28
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Przyjaciele XIX » Zalasiński Andrzej
Zalasiński Andrzej

2015.01.17 - niespodziewanie odszedł na wieczny spoczynek wielki przyjaciel harcerskiego baloniarstwa, inż. Andrzej ZALASIŃSKI.

Przez pewien okres był także aktywnym członkiem, a później, aż do końca swych dni, gorącym sympatykiem HKB.

Andrzeja ZALASIŃSKIEGO, w ostatnią drogę, odprowadziliśmy 22 stycznia 2015 roku, o godzinie 11.00, na cmentarzu Rakowickim.

news: 141212_zalasinski_andrzej1a.jpg

 


http://lotniczapolska.pl/Inz--Andrzej-Zalasinski-nie-zyje,36444

17 stycznia [2015] odszedł na wieczny inż. Andrzej Zalasiński.

Andrzej w młodym wieku był dobrze zapowiadającym się skoczkiem sportowym i instruktorem. Wcześnie zaczął latać, najpierw na szybowcach w Aeroklubie Krakowskim a później na samolotach, by następnie uzyskać uprawnienia pilota zawodowego i skoczka spadochronowego doświadczalnego. 

Przez kilkadziesiąt lat był pracownikiem, a później szefem krakowskiej delegatury IKCSP. Pracował w niej aż do przejścia na emeryturę. 

Był członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Aeroklubu Podhalańskiego.

Andrzej latał i skakał przez okrągłe 60 lat! Jeszcze 12 grudnia ubiegłego roku wręczałem mu puchar upamiętniający jego swoisty rekord – 60 lat „bujania w obłokach”. Był tym wyróżnieniem bardzo wzruszony... 

Swoje lotnicze i nie tylko losy, spisał we wspomnieniowej książce pt „Wspomnienia spod czaszy spadochronu, skrzydeł i balonu”. Bo Andrzej również latał balonami. Miałem zaszczyt skakać z Nim i latać w jednej załodze balonu. 

Był życzliwy i pogodny. I takim Go zapamiętam. 
Blue Sky, Andrzeju. 
Cześć Twojej Pamięci! 

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 22 stycznia 2015 roku o godzinie 11.00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Leszek Mańkowski

 


.

Komentarze
2 #1 Redakcja Monografii XIX
dnia września 26 2022 09:33:55
Wspomnienie o inż pil. Andrzeju ZALASIŃSKIM
WRITTEN BY: LESZEK MAŃKOWSKI - STY• 26•15
Pożegnaliśmy Kolegę Andrzeja ZALASIŃSKIEGO – długoletniego członka Aeroklubu Krakowskiego oraz członka Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Andrzej był człowiekiem o wszechstronnych zdolnościach i zainteresowaniach.
W czasie swojego życia pasjonowało Go myślistwo, podróże, turystyka, motoryzacja, fotografia, komputery, ale nade wszystko lotnictwo, któremu poświęcił całe życie.
Od młodzieńczych lata kroczył z wielkim uporem i zaangażowaniem po lotniczych ścieżkach szkoląc się i doskonaląc nowe umiejętności w tej dziedzinie.
Przygodę z lotnictwem zaczął w 1954 roku w Aeroklubie Krakowskim.
Zafascynowało Go spadochroniarstwo, któremu poświęcił większą część swojego życia.
W 1954 roku ukończył kurs w Nowym targu i dalej szkolił się w Aeroklubie gdzie został wyszkolony na szybowcach.
W 1957 roku został powołany do służby wojskowej w jednostce powietrzno – desantowej w Krakowie. Po zakończeniu służby podjął pracę kontrolera technicznego w wojskowych warsztatach naprawy spadochronów.
W latach 1964 – 1967 był zatrudniony jako starszy instruktor spadochronowy w Centrum Wyszkolenia spadochronowego w Krośnie.
Równocześnie nadal podnosił swoje kwalifikacje jako czynny sportowiec spadochronowy.
Był członkiem Spadochronowej Kadry Narodowej i wielokrotnym reprezentantem Polski na międzynarodowych zawodach, a dwukrotnie reprezentował Polskę na Spadochronowych Mistrzostwach Świata w 1964 i 1966 roku.
Wielokrotnie uczestniczył w Spadochronowych Mistrzostwach Polski zajmując czołowe miejsca. Posiadał na swym koncie kilka grupowych rekordów Polski w skokach na celność lądowania w dzień i w nocy.
Pomysłodawca i organizator spadochronowych zawodów o „Puchar Tatr” w Nowym Targu.
Na swym koncie posiadał 1300 skoków, w tym około 190 skoków próbnych i doświadczalnych.
W latach 1964-1969 studiował na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, uzyskując tytuł inżyniera leśnika.
W latach 1967 – do stycznia 1970 był zatrudniony zawodowo w Inspekcji Pracy w Krakowie na stanowisku Starszego Inspektora Pracy.
Przez 33 lata pełnił trudną i odpowiedzialną pracę w państwowym nadzorze nad sprzętem lotniczym – Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych, w Centralnym Zarządzie Lotnictwa Cywilnego, Głównym Inspektoracie Lotnictwa Cywilnego i Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie z miejscem pracy w Krakowie.
Jako rzeczoznawca IKCSP sprawował nadzór nad sprzętem lotniczym AGRO w Egipcie, Sudanie i Iranie.
W latach 1970 – 1990 był egzaminatorem teoretycznym i praktycznym Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie spadochronów, a w latach 2003 – 2009 w zakresie przepisów lotniczych.
Pracując na stanowisku rzeczoznawcy IKCSP pełnił funkcję Przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przy okręgu XVIII a następnie VII w Krakowie.
Nie mogąc uprawiać czynnego sportu spadochronowego po wypadku, nadal udzielał się jako społeczny instruktor spadochronowy, samolotowy i balonowy.
Pracował społecznie w Aeroklubie Krakowskim jako członek zarządu, przewodniczący sekcji spadochronowej, samolotowej / 2 kadencje /, był założycielem sekcji balonowej mając licencję pilota balonowego.
Posiada ogólny nalot 2800 godzin, w tym 1700 na samolotach, 800 na szybowcach i 300 na balonach.
Za działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie wyróżniany.
Posiadał Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” /dwukrotnie/, Odznakę i tytuł „Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego”, „Błękitne Skrzydła”, Srebrną Odznakę „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, Odznakę „Honoris Gratia” i inne wyróżnienia.
Dla uznania Jego osiągnięć podczas 60-ciu lat latania, środowisko lotnicze uhonorowało Go specjalnym Pucharem na grudniowym „Opłatku Lotniczym”
Walczył z ciężką chorobą, ale kiedy zaledwie miesiąc temu odbierał ten Puchar nikt z nas nie przypuszczał, że odejdzie tak szybko.
Bardzo boleśnie odczuwamy tę wielką stratę i trudno pogodzić się nam, że ten wspaniały Człowiek i Lotnik już odszedł z naszych szeregów na zawsze.
Andrzeju! Zapewniamy Cię, że zawsze będziesz w naszej pamięci jako wzór do naśladowania. Ciężką i mozolną pracą osiągnąłeś w lotnictwie tak wiele i pozostawiasz po sobie trwały ślad swej działalności lotniczej.

CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!

https://youtu.be/...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,916,531 unikalne wizyty