Września 29 2023 14:58:49
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » - O XIX i Monografii ... [nie tylko] » Korzenie i konary XIX - 25 HDP
Korzenie i konary XIX - 25 HDP

25 Krakowska Drużyna Harcerska

Najstarsza wzmianka o krakowskiej drużynie noszącej numer 25 [w historycznych materiałach do których druhom z 25 HDP udało się dotrzeć], pojawia się w październiku 1934 roku (Rozkaz komendanta chorągwi, mówiący o rozgraniczeniu krakowskich hufców harcerzy - "- II Hf.- Wisłą i ulicami Krakowska, Stradom, Grodzka, Rynek Gł, Wiślna, Planty, Piłsudskiego, 3-maja oraz gminy Mydlniki, Czernichów, Bielany, Liszki i Przegorzały (drużyny 6,7,15,25). Wiadomo, że przedwojenna 25 KDH działała prawdopodobnie w Mydlnikach, brak informacji o jej działalności, nie wiadomo jakich barw używała.


 

Druga odsłona ma miejsce w sierpniu 2009 roku, kiedy to w ramach Hufca ZHP Kraków - Krowodrza, grupa instruktorów wywodzących się z 19 KLDH, podejmuje się reaktywacji środowiska harcerskiego w Mydlnikach. Byli to: pwd. Paweł Duran HO, pwd. Katarzyna Gołąbek wędr. i HO Krzysztof Moskal. Drużyna przyjmuje za swoją barwę kolor zielony. Jednak "Zielonej 25" działalność w Mydlnikach nie była pisana.


25 Harcerska Drużyna Pożarnicza przy OSP Kostrze

Rok później, działająca przy OSP Kostrze, młodsza sekcja młodzieżowej drużyny pożarniczej, zasilona kadrą instruktorską 25 KDH, rozpoczyna pracę metodą harcerską. Wiązało się to ze zmianą przydziału służbowego do Hufca ZHP Kraków - Podgórze.

I tak z od 1 września 2010 roku, za zgodą Zarządu OSP Kostrze i Komendantki Hufca Kraków - Podgórze, rozpoczyna działalność środowisko przy OSP Kostrze. Nowa drużyna od początku pracuje ze specjalnością pożarniczą (jako jedyna w Krakowie) i funkcjonuje jako jeden z pododdziałów OSP, związana jest również z ruchem programowo - metodycznym "Krąg Płaskiego Węzła" (zrzeszającym środowiska ZHP stosujące tradycyjną metodykę harcerską).

3 kwietnia 2011, rozkazem hufcowej L.4/2011 - 25 Harcerska Drużyna Pożarnicza przy OSP Kostrze oficjalnie kończy okres próbny, stając się pełnoprawną jednostką związkową. Miesiąc później "Zielona 25" rozpoczęła Kampanię Bohater, która zostaje zakończona 1 października 2012r.

Na poczatku 2013 roku w 25 HDP działały 2 zastępy harcerzy i 1 zastęp harcerek, a drużyna na dobre wpisała się w krajobraz Kostrza, aktywnie uczestnicząc w życiu Straży i wspólnoty lokalnej.

Tak było do 4 listopada 2013 r., kiedy funkcję drużynowego przejął dh Filip Tadel. Przez pewien czas (do osiągniecia pełnoletności przez nowego drużynowego) opiekę nad drużyną pełnił dotychczasowy drużynowy.

W 2014 roku zanikły związki 25 HDP z XIX. 

W 2015 roku drużyna zakończyła działalność. 


Reaktywowana w 2020 roku jako "Zielona 25", czyli 25 Nowohucka Drużyna Harcerska im. hm. RP Stanisława Sedlaczka. Jest częścią krakowskiego gniazda ZWHP "Szare Polówki". 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,111,585 unikalne wizyty