W dniu 18.12.2013 (środa) , harcerki i zuchy zaprosiły Rodziców i Przyjaciół XIX na krótkie spotkanie opłatkowe, w naszej harcówce. Przy wspólnym stole ze słodkościami, kolędując przy Betlejemskim Świetle Pokoju, połamaliśmy się opłatkami, składając życzenia.
Betlejemskie Światło Pokoju w Krakowie (2013)
Betlejemskie Światło Pokoju w Krakowie
“Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw”. /Mk 4, 21-25/
Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie. Wierzymy, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym może zarażać innych.
Z pełnienia funkcji komendanta hufca zrezygnował (po 6 latach komendantury) hm. Czesław Przybytek HR (komendant Gniazda 19 KDL). Decyzją zjazdu funkcję hufcowego przejął phm. Tomasz Gniadek HR (z-ca komendanta Gniazda 19 KDL). W skład komendy hufca wszedł także hm. Kazimierz Dziedzic HR (przewodniczący XIX KIiS). Obradom zjazdu przewodniczył pwd. Krzysztof Kwiek HO (drużynowy 19 KLDH).
W uroczystościach na Wawelu wzięli udział reprezentaci 19 KLDH i 19 KLGZ.
2013.10.30 - Zuchy i harcerki u grobu Druha Ryszki
W ramach cotygodniowych zbiórek zuchy i harcerki wybrały się na Cmentarz Rakowicki. U grobu Druha Mariana Ryszki - Pierwszego Drużynowego XIX, trójka zuchów złożyła Obietnicę Zuchową.
27.10.2013 (NIEDZIELA) - coroczna wycieczka zuchów do Muzeum Lotnictwa
27.10.2013 (NIEDZIELA) - coroczna wycieczka zuchów do Muzeum Lotnictwa.
2013.09.07-08 - Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę
XXXI Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę (7-8 IX 2013)
Jak co roku, na pielgrzymkę harcerską wybrała się reprezentacja kadry Gniazda 19 KDL.
1 września 1939 - pamięci lotników ...
Rankiem 1 września 1939, w okolicach lotniska Balice, zginął pierwszy polski lotnik, kpt. Mieczysław Medwecki. Kilka godzin później na lotnisku Rakowice-Czyżyny zginął (jako żołnierz 2 Pułku Lotniczego) założyciel Krakowskiej 19 Lotniczej druh Marian Ryszka.
P.S. Widoczna na zdjęciu tablica pamiątkowa została ufundowana przez harcerzy Krakowskiej 19 Lotniczej.
2013.08.28 - Święto Lotnictwa Polskiego - Żwirko i Wigura
Na koniec dnia Święta Lotnictwa Polskiego warto przypomnieć iż zostało ustanowione na cześć zwycięstwa bohaterów XIX czyli Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, w dniu 28.08.1932 roku.
Zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge.
2013.08.28 - Święto Lotnictwa Polskiego
2013.08.28, środa, godz. 18.00, w dzień Święta Lotnictwa Polskiego - boisko u zbiegu ul. Żabiniec i Konecznego
Zapraszamy na: - prezentację naziemną balonu n.o.p. SP-BIF - pokazy modelarskie (starty modeli balonów i modeli rakiet)
2013.08.21 - zmarł hm. Wojciech Bąk
Dnia 21 sierpnia 2013 roku, przeżywszy lat 64, po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł hm. Wojciech Bąk, były instruktor Krakowskiej 19 Lotniczej im. Żwirki i Wigury. Msza św. żałobna przy Zmarłym odprawiona zostanie w czwartek, 29 sierpnia 2013 roku o godzinie 13.00, w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.
2013.08.23-25 - Watra Wędrownicza
W dniach 23-25.08.2013 - reprezentacja XIX brała udział w organizacji corocznej Watry Wędrowniczej, czyli zlotu wędrowniczek i wędrowników Związku Harcerstwa Polskiego. >>> watra.zhp.pl
W tym roku finał Watry miał miejsce na terenie harcerskiej bazy w miejscowości Piaski Drużków (k/Czchowa).
Pierwszy dzień sierpnia to dzień dla harcerzy wyjątkowy.
Przynajmniej z dwóch powodów. Znaczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest oczywiste. Warto jej poświecić tę chwilę refleksji o godz. 17.00.
Jest jeszcze jeden powód wyjątkowości pierwszego dnia sierpnia.
To Światowy Dzień Chusty Skautowej. Ideą "Światowego Dnia Chusty Skautowej" w dniu 1 sierpnia jest to, że wszyscy aktywni i byli harcerze proszeni są o noszenie swoich skautowych chust publicznie, aby uwidocznić "ducha" skautingu: Harcerzem jest się na całe życie! W 2011 roku dzień zbiegł się ze Światowym Jamboree w Szwecji, które było doskonałą okazją, aby pokazać ścisłą więź wszystkich harcerzy/skautów biorących udział w zlocie.
Oczywiście, chusta to tylko symbol, ale na tyle silny by przypominać o złożonym przyrzeczeniu i o naszej misji by "Zostawić ten świat lepszym niż go zastaliśmy".
2013.05.26 - Michał Pokrzywa z zastępu SOKOŁY - II wicemistrzem AK w kat. S6A
W rozegranych dziś, 26.05.2013, na lotnisku w Pobiedniku Wielkim, Mistrzostwach Aeroklubu Krakowskiego dla juniorów młodszych „Młodzi modelarze – Lotnicy na Start”, uczestniczyła reprezentacja zastępu SOKOŁY (19 KLDH).
Startując w zawodach modeli rakiet, w kat. S6A, druh Michał Pokrzywa (nr startowy 35) zajął 3 miejsce, a druh Jakub Jackowski zajął 4 miejsce.
W związku z tym XIX-tki zapraszają na imprezy/uroczystości, które odbędą się w dniach 17-19.05.2013.
ZHP:
Na noc z piątku na sobotę 17/18.05.2013, XIX-tki zapraszają jak co roku do Muzeum Lotnictwa w Czyżynach by podczas NOCY MUZEÓW świętować rocznicę powstania XIX.
Jak co roku będą współorganizować "program balonowy".
ZHR:
W niedzielę, 19 maja 2013:
8.30 - zbiórka środowiska XIX ze sztandarami pod Idzim; 9.00 - uroczysta msza św. w kościele św. Idziego. 10.00 - uroczysty apel "XIX-tek" przed kościołem z odczytaniem rozkazów drużynowych. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się LASZOWANIE ZUCHÓW NA HARCERZY.
2013.04.21 - Zawody Rozpoczęcia Sezonu Modelarskiegoi - lotnisko Pobiednik Wielki
21 kwietnia 2013 r., na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, w ramach rozpoczęcia sezonu modelarskiego odbyły się XXVI (26) Mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze(a ich ramach - XLIV (44) Harcerskie Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze) >>> więcej informacji
Gratulacje dla Kuby Czechowskiego za zajęcie trzeciego miejsca w zawodach modeli balonów (na zdjęciu). Ponadto rozegranych zostało kilka innych konkurencji modelarskich. W zawodach modeli rakiet, w kat. S6A, wystartował druh Kuba Jackowski z zastępu SOKOŁY. Szkoda że reszta zastępu nie dotarła na zawody. Może uda im się wystartować na następnych zawodach (26.05.2013).
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowych i spokojnych Świąt, które powinny być wypełnione radością, W których jest brak trosk oraz zmartwień Które spędzamy w rodzinnym gronie, W których zasiadamy do stołu wielkanocnego A na drugi dzień cieszymy się ze Śmigusa Dygusa.
C-j!
W imieniu innych "dziewiętnastaków"
"Sierżant"
"Dziewiętnastka się nie łamie"
Robert Kowalski
Praca Gosi Czechowskiej wyróżniona w konkursie FAI
Praca zuchenki, Gosi Czechowskiej z 19 KLGZ, została nagrodzona wyróżnieniem w finale ogólnopolskim światowego KONKURSU MŁODYCH ARTYSTÓW FAI na rok 2013.
GRATULUJEMY !
Temat prac - "My Favourite Airsports" - „Moja ulubiona dyscyplina sportu lotniczego”
W okresie stalinizmu (lata 1949-1956) działało ok. 100 organizacji tzw. "drugiej konspiracji harcerskiej" w większości bez broni lub z nieliczną bronią przechowywaną na wypadek wybuchu III wojny ewentualnie używanej celem szkolenia. W większym stopniu pojawiały się cele wychowania patriotycznego, a nawet w wielu organizacjach oddziaływania na młodzież nie zrzeszoną i społeczeństwo. Powszechnie posługiwano się ulotkami i napisami na murach. Eksplozja powstawania nowych organizacji łączyła się z bezprawnym zlikwidowaniem ZHP w 1949 roku.
Niektóre harcerskie organizacje niepodległościowe z tego okresu poza działalnością niepodległościową prowadziły działalność harcerską. Przyjmowano harcerską strukturę organizacyjną z podziałem na zastępy, drużyny, hufce, a nawet sporadycznie do komendy chorągwi włącznie. Przeprowadzano biegi harcerskie w terenie na stopnie harcerskie, wydawano rozkazy, mianowano funkcyjnych, przyznawano stopnie harcerskie. Szkolono harcerzy w łączności, terenoznawstwie i samarytance.
Trudno ustalić pełną liczbę uczestników "drugiej konspiracji harcerskiej", ale pewien obraz daje liczba 2997 harcerek i harcerzy uzyskana z akt sądowych i rejestrów skazanych.
---------------------
- Grzegorz Baziur. Dwie konspiracje harcerskie. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 10, s. 37-42, listopad 2001. - Ryszard Jakubowski. Tropami harcerskiej konspiracji niepodległościowej 1944–1956. „Zeszyt Historyczny”. 2, zima 2005/2006. Warszawa: ZHP Hufiec Warszawa Praga Północ. - Marcin Kapusta. Harcerski ruch antykomunistyczny. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. 5-6, s. 49-55, maj-czerwiec 2010.
23 stycznia 2013 roku w godzinach wieczornych odszedł do Boga Józef kardynał Glemp – Przyjaciel i Ojciec polskich harcerzy. Przez wszystkie lata swojej pasterskiej posługi jako Arcybiskup Warszawski i Prymas Polski głęboko miał na sercu naszą harcerską dolę.
Cieszył się i radował każdym naszym sukcesem, z uwagą słuchał o naszych troskach i bolączkach. Wielokrotnie stawał pośród harcerskich szeregów, krzepiąc ojcowskim słowem, dając siłę i wskazując kierunki naszej służby. Zawsze serdecznie i ciepło z wielką troską uświadamiał i przypominał nam o odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia wiernego i gotowego całym życiem służyć Bogu, Polsce i drugiemu człowiekowi.
Zawsze mogliśmy liczyć na Jego obecność w ważnych dla nas momentach i stale byliśmy zapewniani o Jego modlitwie.
Zmarłego księdza Józefa kardynała Glempa powierzam harcerskiej modlitwie i mocy Bożego Miłosierdzia.
Requiescat in pace!
ks. hm. Ronald Kasowski naczelny kapelan ZHP (foto - z Monografii XIX: 21.12.1994r - W 3-osobowej delegacji Krakowskiej Chorągwi ZHP przekazujacej Ks.Prymasowi Betlejemskie Światło Pokoju uczestniczył hm Kazimierz Dziedzic HR. W trakcie spotkania opłatkowego przekazał życzenia od "19".)
2013.01.19-20 - Zimowa Fiesta Balonowa HKB w Ojcowie