Wrzesień 17 2021 14:51:13
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Kadra XIX - S-U (alfabetycznie) » Kadra XIX - Studnicka-Ciechanowska Maria
Kadra XIX - Studnicka-Ciechanowska Maria

Kadra XIX

Krąg Wodzów

hm. Maria Studnicka-Ciechanowska

mc"KCD"

Urodzona w 1946 r. w Krakowie, dr hab. inż. geofizyk (prof. INiG). W 1957 r. złożyła przyrzeczenie harcerskie w Szczepie "Żbiczej Gromady" Hufca Zwierzyniec. W latach 1960-62 pełniła funkcję drużynowej, a następnie szczepowej tego Szczepu. W grudniu 1964 r. przeszła do Szczepu Lotniczego 19 KDHL, gdzie rozpoczęła działalność harcerską od prowadzenia Dywizjonu Zuchowego "Skrzydlatych". Następnie była Komendantem Szczepu Lotniczego 19 KDHL, potem z-cą komendanta Szczepu "Słoneczne Drogi" i pierwszą drużynową żeńskiej drużyny lotniczej. W 1971 r. przeszła do pracy w Komendzie Hufca Kleparz a następnie od 1973 r. po reorganizacji dzielnic Krakowa związana z Hufcem Kraków-Śródmieście (choć nadal wierna barwom XIX), gdzie pełniła funkcję z-cy Komendanta Hufca, kierownika Kręgu Szczepowych. Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Hufca. W uznaniu za pracę społeczną otrzymała szereg wyróżnień i odznaczeń m. in. Krzyż "Za zasługi dla ZHP", Odznakę "Za pracę społeczną dla m. Krakowa", Brązowy Krzyż Zasługi. Oboźna Zlotu 70-lecia Harcerstwa w Krakowie.

(Okres po 1981 - w uzupełnianiu).

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35802,2500404.html

Maria Ciechanowska

kuba
2005-01-18, ostatnia aktualizacja 2005-01-18 19:56

Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu z główną siedzibą w Krakowie, którego pracownicy spotkają się w środę w Teatrze im. Słowackiego na uroczystej gali. To jedyna tego typu placówka w kraju i jedna z najstarszych instytucji badawczych w Polsce. Powodem do świętowania jest właśnie 60. rocznica powstania instytutu.

- Instytut powołano praktycznie jeszcze w czasie trwania działań wojennych, już 7 stycznia 1945 r. w Krośnie. Wtedy nosił nazwę Instytutu Naftowego. Od początku zajmujemy się poszukiwaniem złóż nafty i gazu. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - mówi dyrektor. Jak kobieta zostaje szefową nafciarzy? - W ciągu jednej nocy. Po prostu mnie wybrano. Od momentu skończenia studiów na AGH, poza krótką przerwą na pracę na politechnice, cały czas jestem związana z tą firmą. Byłam kierownikiem Zakładu Geofizyki Wiertniczej, a następnie przewodniczącą rady naukowej. Kiedy w 2001 r. poprzedni dyrektor odszedł na emeryturę, mnie wybrano na jego miejsce - opowiada. W czasie wolnym od pracy, kiedy już nie zastanawia się, gdzie szukać nafty i gazu, sama wyrusza w podróże. - Ale nie są to wycieczki spod znaku leżaka i parasola przeciwsłonecznego. Jak na prawdziwego trampa przystało, zabieram plecak i ruszam w daleki świat. Szukając przygód - zamiast nafty i gazu - śmieje się.

 

Z internetu:

http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=65160&lang=pl

 

===

Dr hab. inż. Maria Ciechanowska, prof. nadzw. INiG jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego o specjalności geofizyka poszukiwawcza. Swoją karierę zawodową związała z Instytutem Nafty i Gazu, gdzie pracuje od 1971r. Tam też zajmując kolejno stanowiska asystenta, adiunkta docenta, profesora uzyskała kolejne stopnie naukowe. W tym czasie była również: kierownikiem Laboratorium Petrofizyki (1976-1988), kierownikiem Zakładu Geofizyki Wiertniczej (1988-2001), przewodniczącą Rady Naukowej INiG (1994-2001). Obecnie, od 2001 roku, pełni funkcję dyrektora Instytutu Nafty i Gazu. Specjalizuje się w badaniach geofizycznych parametrów skał i mediów złożowych oraz w rozwoju metodyki pomiarowo-interpretacyjnej profilowań geofizyki otworowej.

Jest autorką lub współautorką 5 monografii, 54 artykułów, 33 referatów, 71 dokumentacji prac naukowo-badawczych.

 

http://www.wnig.pl/pl/info/dr-hab-inz-maria-ciechanowska-prof-nadzw-inig

==

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
3,899,203 unikalne wizyty