Grudnia 08 2023 10:39:11
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Kadra XIX - O-R (alfabetycznie) » Kadra XIX - Ryszka Marian
Kadra XIX - Ryszka Marian

Kadra XIX

Krąg Wodzów

dpp. Marian Ryszka HO

rmNasz pierwszy drużynowy − zginął w pierwszym dniu wojny…

Marian Ryszka (1910−1939)  – założyciel i w latach 1931–1937 drużynowy XIX Krakowskiej Drużyny Harcerzy im. Żwirki i Wigury. Mechanik samolotowy z krakowskiego lotniska w Rakowicach. Szeregowy rezerwy.

Urodził się w Krakowie dnia 12 X 1910 r. w dzielnicy Nowa Wieś przy ul. Juliusza Lea. Rodzeństwem jego byli nieżyjący już młodszy brat Włodzimierz i starsza siostra Józefa, mieszkająca do chwili śmierci w Łodzi. Marian Ryszka ukończył Państwową Szkołę Przemysłową o kierunku mechanicznym w Krakowie.

W latach 1929–1930 przejął przewodnictwo nad spontanicznie i samorzutnie powstałą grupą chłopców, „dzikim zastępem”, wzorującym się po trosze na bohaterach książek Karola Maya i bawiącym się w „dzikich i krwiożerczych Indian”, a częściowo czerpiącym wzory z „Lata leśnych ludzi” Marii Rodziewiczówny. Zastęp z czasem przeobraził się w gromadę „Wybranieckich”, której wodzem został przyboczny XIII KDH druh Marian Ryszka pseud. „Źróbek” i „Pełka-Zagończyk”. Funkcję drużynowego XIII KDH im. Zawiszy Czarnego pełnił wówczas phm. Stanisław Kazimierz Stanek HR. Marian Ryszka został założycielem i pierwszym drużynowym XIX KDH im. Żwirki i Wigury przy Szkole Powszechnej im. Stefana Batorego w Krakowie przy ul. Konarskiego 33 (w latach 1931–1937). Drużyna należała do IV Hufca Harcerzy w Krakowie. 29 XI 1933 r. Rozkazem L. 41 druhowi Marianowi Ryszce przyznano próbę drużynowego. 12 XI 1937 r. został drużynowym XXVIII Krak. Drużyny Harcerzy „Łobzowskie Dzieci” im. Kazimierza Wielkiego. 1 II 1938 (R L. 1-38) ukończył teoretyczny kurs podharcmistrzowski w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim (pod Równicą).

[Mechanik samolotowy z krakowskiego lotniska w Rakowicach] 30 VIII 1939 r. został zmobilizowany do służby wojskowej w 2. Pułku Lotniczym, stacjonującym na lotnisku w Rakowicach. 1 września 1939 r. we wczesnych godzinach porannych [5.30-5.45] zginął w hangarze lotniska wojskowego podczas pierwszego nalotu bombowego samolotów niemieckich.

161101

Jego grób, ozdobiony wizerunkiem krzyża harcerskiego, znajduje się w kwaterze żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku, a upamiętniająca go tablica została odsłonięta 15 V 1991 r. w kościele św. Idziego przy ul. Grodzkiej 67.

 

hm. Krzysztof Wojtycza

Źródła: Cumft O, Kujawa H.K. Księga lotników polskich poległych, zmarłych, i zaginionych 1939-1945, Warszawa 1989, s. 147; Kwarciak A. 19 Krakowskie Drużyny Lotnicze im. F. Żwirki i St. Wigury; http://dziewietnastakldh.republika.pl/ 15 I 2010 [błędny rok urodzenia], Archiwum Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP, Rozkazy Komend Chorągwi z lat 1922–1939.

 

 


Marian Ryszka

 

BŁOGOSŁAW POLSKO

 

Błogosław Polsko swych synów – harcerzy

Aby Twe godnie nieśli ideały

I wzeszli w czynach dawniejszych rycerzy

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”.

 

Niechaj w nas pychy nie zamieszka ziarno,

Niechaj pracuje duży czy mały,

Pod Twe sztandary niech się wszyscy garną,

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”.

 

Życzym sobie z wiarą w własne dłonie

By moc obcych mgły czasów rozwiały.

Niechaj hasło rozpromieni skronie:

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”.

 

A kiedy pracy wróg przerwie pokoje,

W służbie harcerskiej hufiec stanie cały

Na polu walki odda życie swoje,

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”.

 

NDDO 14


350810

Komentarze
2 #1 Redakcja Monografii XIX
dnia marca 23 2014 10:49:58
[wersja poprzednia] Marian Ryszka urodził się w Krakowie dnia 12.10.1914 r. w dzielnicy Nowa Wieś przy ul. Juliusza Lea. Rodzeństwem jego byli nieżyjący już młodszy brat Włodzimierz i starsza siostra Józefa, mieszkająca do chwili śmierci w Łodzi. Marian Ryszka ukończył Państwową Szkołę Przemysłową o kierunku mechanicznym w Krakowie.

W latach 1929 - 1930 przejął przewodnictwo nad spontanicznie i samorzutnie powstałą grupą chłopców. T.zw."dziki zastęp" działający po trosze pod wpływem literatury Karola Maja i zabawy w "dzikich i krwiożerczych indian" i częściowo pod wpływem książki M.Rodziewiczównej "Lato leśnych Ludzi". Zastęp z czasem przeobraził się w gromadę harcerską nazwaną "Wybranieckich", której wodzem został przyboczny XIII KDH dh.Marian Ryszka ps."Źróbek" i "Pełka-Zagończyk". Funkcję drużynowego XIII KDH im. Zawiszy Czarnego pełnił hm.Stanisław Kazimierz Stanek HR.

Marian Ryszka od roku 1930 - 1937 jest założycielem i pierwszym drużynowym XIX KDH im.Żwirki i Wigury przy Szkole Podstawowej im. Stefana Batorego w Krakowie przy ul. Konarskiego 33. Drużyna wchodzi w skład IV Hufca Chorągwi Krakowskiej. W lecie 1937 Marian Ryszka bierze udział w kursie harcmistrzowskim w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim / Równica /.

W jesieni 1937 r. zostaje drużynowym XXVIII KDH męskiej "Łobzowskie Dzieci" im. Kazimierza Wielkiego w Krakowie.

30 sierpnia 1939 r. zostaje zmobilizowany do służby wojskowej w II Pułku Lotniczym. 1 września 1939 r. we wczesnych godzinach porannych ginie śmiercią tragiczną podczas pierwszego nalotu bombowego samolotów niemieckich. W hangarze lotniska wojskowego zginął w służbie dla Ojczyzny w wieku 25 lat.

phm.Antoni Kwarciak HO /Jego przyboczny/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,469,811 unikalne wizyty