Września 29 2023 17:10:00
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Kadra XIX - H-K (alfabetycznie) » Kadra XIX - Kasprzycki Tadeusz
Kadra XIX - Kasprzycki Tadeusz

Kadra XIX

Krąg Wodzów

hm. Tadeusz Kasprzycki HR

 

 

Urodzony w roku 1947, z zawodu mgr inż. mechanik. Należy do ZHP od roku 1958, od początku do 19 KDHL. Jest Harcerskim Instruktorem Lotniczym. Od roku 1966 jest z-cą komendanta Szczepu d/s lotniczych, a w latach 1976-79 pełni funkcję Komendanta Szczepu Lotniczego 19 KDHL "Słoneczne Drogi".

(...) szef Inspektoratu Lotniczego Chorągwi Krakowskiej ZHP (1990-1999) (...)

[do uzupełnienia]

Jego grób jest na Cmentarzu Rakowickim - LVI - 21 - 1


 

Zmarł hm. Tadeusz Kasprzycki (1947-2020)

15 kwietnia br. zmarł hm. Tadeusz Kasprzycki, wspaniały instruktor i wychowawca wielu pokoleń harcerzy i modelarzy. Całe dorosłe życie zaszczepiał w sercach młodych ludzi pasję do lotnictwa i robił to znakomicie. Prowadzenie zajęć w modelarni, organizowanie modelarskich obozów sportowo-rekreacyjnych w Durbaszce (połączonych z górskimi wędrówkami), jak również wielu zawodów modelarskich – krajowych i międzynarodowych, to tylko niektóre aktywności Tadeusza – absolwenta Politechniki Krakowskiej. W chwilach wolnych kochał góry, narty i wyprawy rowerowe.Był dla młodzieży uwielbianym Nauczycielem i wielkim Przyjacielem.

Należał do ZHP od roku 1958 i zawsze związany z 19 KLDH. W latach 1976-79 pełnił funkcję Komendanta Szczepu Lotniczego 19 KLDH „SŁONECZNE DROGI” im. Fr. Żwirki i St. Wigury. Od roku 1986 był przewodniczącym Harcerskiego Klubu Modelarstwa Lotniczegoi Kosmicznego oraz Pracowni Modelarskiej MDK Domu Harcerza w Krakowie.

Kierował też Sekcją Modelarską w Aeroklubie Krakowskim. Tadeusz był inicjatorem i wieloletnim prezesem Młodzieżowego Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego „Sowiniec” w Krakowie.Przez wiele lat pełnił funkcję Zastępcy Delegata Aeroklubu Polskiego do Międzynarodowej Komisji Modelarskiej FAI CIAM. Był Sędzią międzynarodowym FAI, wieloletnim Trenerem – Asystentem Trenera Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego do spraw modeli kosmicznych oraz doświadczonym instruktorem modelarstwa lotniczego i kosmicznego. Wielokrotnie przygotowywał reprezentantów Polski do udziałuw mistrzostwach świata lub Europy w modelarstwie kosmicznym i pełnił funkcję kierownika ekipy. Zawodnicy pod wodzą Tadeusza często wracali do kraju z licznymi sukcesami oraz medalami FAI.

Za wieloletnią działalność na rzecz dzieci i młodzieży oraz popularyzację sportu modelarskiego, instr. Tadeusz Kasprzycki z Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” był nominowany do tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU – 2018 (w kategorii Działalność Społecznai Charytatywna), organizowanego przez Gazetę Krakowską. Za zasługi i pracę społeczną dla Krakowa został odznaczony między innymi odznaką honorową Miasta Krakowa, „Honoris Gratia”.

Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

Cześć Jego Pamięci,

Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego

https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/zmarl-hm-tadeusz-kasprzycki-1947-2020/


Kasprzycki Tadeusz


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,111,719 unikalne wizyty