Września 28 2023 15:43:32
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » - Co o XIX mówią/piszą/wspominają inni i my sami ... » 14. PRASA O XIX (w latach 1964-1981)
14. PRASA O XIX (w latach 1964-1981)

PRASA O XIX (w latach 1964-1981)

(z Monografii 50-lecia XIX plus późniejsze uzupełnienia)


 


Rosną szeregi 19-tki
Zaczynała garstka zapaleńców, przerzucana ze szkoły do szkoły, uwikłana w poważne kłopoty lokalowe. Z tym większą radością patrzy się dziś na liczne zastępy 19-tki, która tworzy już samodzielny szczep lotniczy im. Żwirki i Wigury. Profil lotnicze-kosmiczny zgodny jest w pełni z zainteresowaniami młodzieży. Pod sprawnym kierownictwem 3 harcmistrzów: Kudasiewicza, Wcisły i Watychy (inżynierów w cywilu) drużyna dopracowała się własnej modelami, którą prowadzi jeden z pierwszych wychowanków drużyny - dziś student Politechniki.
 Poprzez kontakty z Aeroklubem Krakowskim i jednostką lotniczą harcerze 19-tki konfrontują swoje modelarskie zamiłowania, z życiem. Niedawno odbyła się na Błoniach przy udziale licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło dowódcy jednostki lotniczej, wielka uroczystość 19-tki, wręczenie sztandaru.
 ("Echo Krakowa", czerwiec 1964 r.)


 

 KOSMONAUTA W BIESZCZADACH
Do Przekroju!
Melduję, że w Dolinie Wołosatego w Bieszczadach, 4 km na południowy wschód od Ustrzyk Górnych wylądował kosmonauta. Lot kosmiczny statku ADA-19 był obserwowany przez rozmieszczone w terenie PNB (punkty naukowo-badawcze). Przyjęcie lądującego kosmonauty nastąpiło zgodnie z planem. 
Wszystko to odbyło się w ramach ćwiczeń 19 Krakowskiej Drużyny-Lotniczej, na obozie Szczepu Lotniczego ZHP im. Żwirki i Wigury.
Czuwaj!
J. K. (imię i nazwisko dobrze znane redakcji)

( notatka prasowa w: "Przekrój" - sierpień 1964 r.) 

UWAGA: do notatki było dołączone małe zdjęcie naszego kosmonauty.

 
Z. Skolicki honorowym członkiem Szczepu Lotniczego
Harcerze Szczepu Lotniczego 19 KDH obozowali latem w Bieszczadach. Odwiedził ich tu przewodniczący RN m. Krakowa mgr Zbigniew Skolicki. Kontynuacją nawiązywanych wówczas kontaktów było spotkanie Z. Skolickiego z małymi "lotnikami" w lokalu Szczepu. Podczas spotkania nadano gościowymi tytuł honorowego członka Szczepu, a Z. Skolicki obdarował harcerzy radioaparatem turystycznym.
("Echo Krakowa, jesień 1964 r.)

 
Harcerskie mistrzostwa narciarskie
W Suchej odbyły się VII mistrzostwa narciarskie Hufca Kleparz-Łobzów. Obejmowały one konkurencje zespołowe (dla 3-osobowych patroli) i indywidualne, startowała młodzież żeńska i męska w dwóch grupach: "młodszych" od lat 11-13 i "starszych" w wieku 13-16 lat.
Pierwsze miejsce i puchar przechodni Komendy Hufca zdobył patrol 19 KDH "Srebrzystych Ptaków" w składzie: J. Chucherko, K. Poniedziałek, J. Sułkowski...
(Dziennik Polski", kwiecień 1965)
Zimowisko w Sopotni
I. Niewiele było zorganizowanych w tym roku młodzieżowych obozów zimowych, a mimo to stosunkowo dużo druhen i druhów wyjechało na zimowiska z Chorągwi Krakowskiej. Na jednym z takich obozów (w Sopotni Wielkiej koło Żywca) miał okazję być również i "Świat Młodych".
II. Sopotnia leży w Beskidzie Żywieckim, stąd też warunki narciarskie są tu znakomite. Chłopcy z dywizjonu "Srebrzystych Ptaków" ułożyli sobie tak program zimowiska, aby jak najwięcej czasu poświęcić na sport i turystykę.
Pod koniec chłopcy zorganizowali całodzienne zawody narciarskie. Przed południem odbywał się zjazd, a po południu slalom. W zawodach startowali, łącznie z komendantem zimowiska hm. Leszkiem Watychą. Zawody niespodziewanie wygrał Janusz Marcinkiewicz, który pokonał w slalomie wszystkich, nawet instruktorów.
("Świat Młodych" - początek roku 1967)
Kryptonim " Lot-san"
250 harcerzy z hufców krakowskich przebywa na kursie lotniczym w Sukowie koło Kielc. Zajęcia prowadzą instruktorzy 19 KDH Lotniczej Hufca Kraków-Kleparz. W programie szczególny nacisk położono na akcję oznaczoną kryptonimem "Lot-san". Harcerze przeprowadzili zwiad terenowy i rozmowy z przedstawicielami miejscowych władz. Mają one na celu wytyczenie i urządzenie lądowiska dla potrzeb lotnictwa sanitarnego.
("Gazeta Krakowska", sierpień 1967)
Wyprawa do " Mewiej Dolinki"
"Mewia Dolinka" to stałe miejsce wypraw i spotkań harcerzy z Krakowa należących do lotniczego Dywizjonu "Zdobywców Kosmosu" i "Srebrzystych Ptaków".
W ostatnią niedzielę września w "Dolince" odbyły się wielkie manewry. W pierwszym etapie akcji należało po śladach dojść do Doliny Czubrówki i podejść czuwających tam wartowników. W tej części manewr zwyciężył zastęp "Mew". Chłopcy pierwsi dotarli do celu. Później wszyscy brali udział w grach terenowych, które trwały aż do wieczora. Tutaj najlepszy okazał się zastęp "Puchaczy". Z tej wyprawy mimo zmęczenia harcerze wrócili bardzo zadowoleni.
("Świat Młodych", 1971)


"Błękitne Skrzydła"
Tegoroczny Dzień Skrzydlatej Polski upamiętnił się 1 kwietnia miłym spotkaniem laureatów "Błękitnych Skrzydeł" z przedstawicielami władz lotniczych i redakcją w Ministerstwie Komunikacji ...

 

 

 

 

... hm PL. Marek Kudasiewicz i hm. Tadeusz Kasprzycki ze Szczepów Lotniczych im. Żwirki i Wigury w Krakowie.
„... "Błękitne Skrzydła" są nam szczególnie bliskie. Ich idea jest podobna do tej, której my służymy - jest to popularyzacja lotnictwa. Bardzo jesteśmy radzi z tego wyróżnienia, na które pracowało ponad 600 naszych harcerzy. Zajmujemy się popularyzacją lotnictwa w szkołach podstawowych. Współpracujemy z Aeroklubem Krakowskim, bez czego trudno by sobie można wyobrazić naszą działalność. Waszym wyróżnieniem byliśmy dosłownie zaskoczeni, przecież dwa dni temu jeden z was wrócił ze Zjazdu ZHP z Warszawy. Cieszymy się ogromnie. ..."
("Skrzydlata Polska" nr 17/1346 z dn. 24.04. 77)
Nasi medaliści
Tegoroczny plebiscyt zastępowych zakończony! Laureaci spotykają się w Warszawie!
. . . Joasia Pawluś - uczennica kl. VIII ze Szkoły Podstawowej nr 107 w Krakowie, zastępowa "Pelikanów" w 91 DH "Wietrzne Mgławice" (głosów 325)
(Świat Młodych" nr 65 z dnia 6.06. 78)
"Deszczowe Święto Latawca"
. . . jak co roku liczną grupą wystąpili modelarze ze świetlic i pracowni modelarskich "Społem WSS, nie zawiodły też drużyny harcerskie, a wśród nich Szczepy drużyn lotniczych "Słoneczne Drogi" i najliczniej reprezentowany "Błękitny" ...
("Echo Krakowa" nr 222 z dnia 2. X. 78)
"Rywalizują harcerze"
Rok szkolny 1977/78 obchodzony był jako rok jubileuszowy Inspektoratu Lotniczego i Astronautycznego Krakowskiej Komendy Chorągwi im. T. Kościuszki ZHP. Harcerskie drużyny lotnicze rywalizowały między sobą w 5 konkurencjach z dziedziny modelarstwa oraz popularyzacji lotnictwa i astronautyki. Zwycięzcą uznany został Szczep Lotniczy "Słoneczne Drogi" z Hufca Kraków Krowodrza.
("Echo Krakowa" nr 37, luty 1979)
Z harcerskiego sportu
Na osiedlu XXX-lecia rozegrano harcerskie zawody modeli balonów Chorągwi Krakowskiej ZHP organizowane przez dział lotniczy Inspektoratu Specjalności Obronnych. Uczestniczyło w nich około 200 harcerzy i zuchów, którzy wypuścili 35 balonów. Najdłużej w powietrzu unosił się model wykonany przez zastęp "Tukany" ze Szczepu "Słoneczne Drogi".
("Echo Krakowa" nr 107 z dnia 16.05. 1979)
Aeroklub Krakowski
9 czerwca br. na własnym lotnisku sportowym w Pobiedniku, Aeroklub Krakowski przeprowadził imprezę pod nazwą Niedziela Lotnicza ...
.... Impreza b. udana, przeprowadzona sprawnie przez komisję popularyzacji lotnictwa i komendę lotniczych Szczepów Harcerskich im. Żwirki i Wigury.
("Skrzydlata Polska" nr 28 z dnia 15.07. 1979)


Mistrzostwa Modeli Kartonowych
... 16 grudnia ub. odbyły się X Mistrzostwa Modeli Kartonowych Chorągwi Krakowskiej ZHP. Zawody te zorganizowane przy współudziale Aeroklubu Krakowskiego wywodzą się z mistrzostw Szczepu Lotniczego 19 KDHL im. Żwirki i Wigury i organizowane są od roku 1961....
. . . Mistrzostwo zdobyły ekipy zuchów ze Szczepu Lotniczego 19 KDHL "Srebrzystych Ptaków", harcerze ze Szczepu Lotniczego 19 KDHL "Gwiaździstego Szlaku" i modelarze z modelarni "Orle Loty" Domu Kultury SM Krakus. Zawody zostały przygotowane przez Kadrę Działu Lotniczego oraz Kadrę Szczepu Lotniczego 19 KDHL "Słonecznych Dróg".
("Skrzydlata Polska" nr 4 z dnia 27.01. 1980)


Harcerskie zawody
Ponad 200 uczestników z 3 harcerskich Szczepów Lotniczych i 4 modelarni spółdzielni mieszkaniowych uczestniczyło w XII Krakowskich Zawodach Modeli Balonów. Wystartowało 52 ekipy. W kategorii harcerzy zwyciężył zastęp Bociany ze Szczepu "Słoneczne Drogi".
Najlepszą wśród zuchów była drużyna Skrzydlatych. W konkursie na najładniejszy balon wygrała ekipa Pinokio z Krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Imprezę przygotowały i prowadziły Dział Lotniczy Inspektoratu Specjalności Obronnych ZHP, Aeroklub Krakowski i Wojewódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
("Echo Krakowa", 24 kwietnia 1980)


Aeroklub Krakowski
Aeroklub Krakowski urządził 8 czerwca br. wspólnie z harcerzami Niedzielę Lotniczą, w ramach której odbyły się imprezy: zawody modeli Jaskółek pn.: Młodzi szybownicy na start - zawody modeli A1 (15 uczestników), konkurs rysunkowy (45 uczestników) i konkurs skojarzeń o tematyce lotniczej (25 uczestników). W imprezach wzięło ogółem udział około 150 uczestników. Niedziela Lotnicza organizowana jest przez nasz Aeroklub tradycyjnie już od kilku lat - jest ona podsumowaniem działalności kół lotniczych w danym roku szkolnym.
(Krystyna Szymańska  - "Skrzydlata Polska" nr 29/1515 z dn. 20.07. 1980)

 

 

 

 
Druhowie wychodzą na start
Na wstępie artykułu omawiającego działalność harcerskich drużyn lotniczych umieszczono przedruk ilustracji z regulaminu mundurowego Szczepów Lotniczych z komentarzem:

Takie mundurki noszą druhowie ze Szczepów Lotniczych im. Żwirki i Wigury w Krakowie. Emblematy lotnicze umieszczone są na lewym ramieniu. Harcerze 19 KDHL noszą czapki (harcerskie berety) z husarskimi skrzydłami i lilijką. Odznaka ta nadana została w 1962 r. przez Wydział Lotniczy Komendy Głównej ZHP. U góry pokazano lotniczą odznakę honorową 19 KDHL, odznakę Szczepu Lotniczego. (Rysunki zaczerpnięto z miniregulaminu mundurowego, doskonale przygotowanego przez kierownictwo Szczepów Lotniczych im. Żwirki i Wigury w Krakowie).

(Skrzydlata Polska" nr 4/1542 z dnia 25.01.1981)

 


 

(z Monografii 50-lecia XIX)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,109,790 unikalne wizyty