Maj 16 2021 05:48:50
Nawigacja
· Szczep 19 KLDH "Słoneczne Drogi"

· HKMLiK (STRONA GŁÓWNA)

· Zawody i imprezy modelarskie
· Fotogaleria HKMLiK
· O nas (HKMLiK)

· HKMLiK na Facebook-u

· Download
· Linki
· Kontakt

· Wykaz stron serwisu
· Szukaj

· Pozostałe serwisy XIX
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2012.04.01 - Collegium Maius - odtworzenie doświadczenia z 1784 roku z "banią powietrzną"
Mimo niesprzyjających chwilami warunków pogodowych, pokaz się udał.
Poniżej fragment relacji zamieszczonej na portalu www.krakow.gazeta.pl
articles: 120401_uj_balon_gazeta1.jpg
(http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11462790,Na_uniwersytecie_puszczali_banie_powietrzne__WIDEO_.html)

Duże białe i niebieskie balony napełnione ciepłym powietrzem poleciały w górę z dziedzińca Collegium Maius UJ. Uczelnia rozpoczęła w ten sposób cykl imprez związanych z Hugonem Kołłątajem.

- 1 kwietnia 1784 roku odbyła się próba z balonem, czy jak wówczas mówiono z banią powietrzną. Stąd właśnie wybraliśmy ten dzień - tłumaczył dyrektor muzeum UJ, prof. Krzysztof Stopka. Dodał, że był to zarazem dzień urodzin Kołłątaja (który przyszedł na świat 1 kwietnia 1750 roku).

"Dnia Igo Kwietnia czas pokazał się cichy i pogodny: po przygotowaniu wszystkiego i zaciągnieniu warty, dany był pierwszy odgłos przez trzy strzelania z moździerzy, po którem liczba wielka Spektatorów na dziedziniec i pole przyległe zgromadziła się. (...) Banię po krążkach do góry wyciągnioną, zaczęto wypełniać. Naprzód kilka wiązek dobrze wysuszoney słomy w ręku zapalone trzymane były w otworze Machiny, aby wierzch iey opadły, podniósł się, i bez naruszenia, kolumnę płomienia przypuścił" - opisywano doświadczenie, jakie w 1784 roku profesorowie uczelni przeprowadzili w Ogrodzie Botanicznym, za rektoratu Hugona Kołłątaja.

228 lat później, 1 kwietnia 2012 roku, eksperyment powtórzono na dziedzińcu Collegium Maius UJ, z pomocą harcerzy z 19. Krakowskiej Lotniczej Drużyny Harcerskiej "Gwiaździsty Szlak" im. Żwirki i Wigury. Nad dachy najstarszego budynku uniwersytetu poleciały białe i niebieskie "banie", nasadzane wcześniej na wygiętą rurę i wypełniane ciepłym powietrzem. Pierwsze szybowały w błękitne niebo, ostatnim lotom towarzyszył już sypiący śnieg.

Dzieciom, które przyszły obserwować widowisko, organizatorzy rozdali kolorowe baloniki, które też zostały wypuszczone i poszybowały w górę w ślad za "baniami".

Więcej... (http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11462790,Na_uniwersytecie_puszczali_banie_powietrzne__WIDEO_.html) (w tym: film video oraz fotogaleria)


>>> Link do filmu na YOUTUBE

120401

Poniżej wycinek z "Gościa Krakowskiego" (dodatek lokalny do Gościa Niedzielnego)
>>> Ale najpierw były zapowiedzi. M.in na Facebook.com

"(...) Dla uczczenia roku Hugona Kołłątaja, zapraszamy na dziedziniec Collegium Maius, 1 kwietnia br. o godzinie 16.00 na odtworzenie doświadczenia z 1784 roku z "banią powietrzną" na ogrzane powietrze. Pomagać nam będą harcerze z 19. Krakowskiej Lotniczej Drużyny Harcerskiej "Gwiaździsty Szlak" im. Zwirki i Wigury. (...)"


Wygenerowano w sekund: 0.01 2,905,227 Unikalnych wizyt