Marca 03 2024 00:22:01
Nawigacja
· HKMLiK (STRONA GŁÓWNA)

· Zawody i imprezy modelarskie - dotychczasowe i przyszłe

· Fotogaleria HKMLiK

· O nas (HKMLiK)

· HKMLiK na Facebook-u

· Download
· Linki
· Kontakt

· Wykaz stron serwisu
· Szukaj

· Szczep 19 KLDH "Słoneczne Drogi"

· Pozostałe serwisy XIX
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
1998.12.06 - XXXVIII Zawody Latających Modeli Kartonowych

1998.12.06 - XXXVIII Zawody Latających Modeli Kartonowych - Kraków, SP-107

DZIENNIK POLSKI           Kronika krakowska 07-12-1998

 

Samolotem do ramki

Ponad 50 dzieci przyszło w niedzielne przedpołudnie do budynku Szkoły Podstawowej nr 107 przy ul. Zdrowej, gdzie zorganizowane zostały zawody modeli kartonowych. Liczyły się przede wszystkim: estetyka wykonania i to, czy model jest podobny do realnego samolotu; kilka dziewcząt, które wzięło udział w konkursie, zaprezentowało modele dalekie od rzeczywistości, można rzec - fantazyjne.

Zwracano uwagę także na jakość lotu; najwyżej oceniano - w przeciwieństwie do prawdziwych zawodów lotniczych - daleki lot ślizgowy w linii prostej, a nie beczki, które kręciła większość modeli. Sprawdzano także, czy samoloty są w stanie trafić do specjalnej ramki, zawieszonej nad ziemią, w odległości trzech metrów od "pilota". Atmosfera w czasie zabawy była bardzo sympatyczna - wszyscy starali się nakłonić swoje modele do wysokich i dalekich lotów.

Zawody zorganizowały: Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza", Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne "Sowiniec" i Szczep Lotniczy "Słoneczne Drogi" 19 KDH. Był to czterdziesty (błąd) już konkurs, organizowany przez harcerzy, a mający na celu popularyzację lotnictwa. Szczep Lotniczy "Słoneczne Drogi" organizuje także co roku zawody latawców i balonów. (WT)


P.S.
Zespołowo, w grupie wiekowej I-IV, zwyciężył zespół z 19 KLGZ SKRZYDLACI.


(....)
W dniu 6.12.1998 r. /niedziela/ na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 107 w Krakowie przy ul. Zdrowej 6 rozegrano 38 Zawody Modeli Kartonowych.
Impreza trwała ok. 3 godzin, a uczestniczyło w niej 47 zawodników reprezentujących różne szkoły podstawowe i drużyny harcerskie z Krakowa i Warszawy.
Zawody rozegrano w dwóch grupach wiekowych :
klasa I - IV oraz klasa V - X.

Współzawodniczono w następujących konkurencjach :

- estetyka wykonania
- Lot po prostej
- lot przez bramkę
- lądowanie na punkt

oraz konkurencja open - na najdłuższy lot modelu kartonowego.

Zawody przeprowadzili instruktorzy Młodzieżowego Domu Kultury DH Krowodrza wraz z instruktorami harcerskimi 19 KLDH, którzy zabezpieczyli organizację imprezy /dekoracja sali, obsada komisji sędziowskich/.

Fundatorami nagród był :
- Młodzieżowy Dom Kultury DH Krowodrza

Impreza została poprzedzona ogłoszeniami na terenie wybranych szkół krakowskich oraz informacja w prasie - Dziennik Polski. Przedstawicieli tej gazety oraz redaktorów telewizji TVN gościliśmy na zawodach.

Nagrody i dyplomy w imieniu MDK - wręczył Dyrektor mgr Zbigniew Sabiński.
Zawody te były eliminacją uczestników na Praskie Zawody Modeli Kartonowych w Warszawie, które zostaną rozegrane na początku 1999 roku.
W trakcie imprezy pokaz modelu halowego na gumę zaprezentował modelarz z MTSR Sowiniec - Maciej Sikora.
(....)


W Y N I K I

grupa wiekowa I - IV klasy  indywidualnie :

1. Mateusz Szwajda        19 KLDH            82 pkt
2. Karol Kochan        19 KLGZ            72 pkr
3. Stanisław Kochan    19 KLGZ            70 pkt
4. Paulina Kowalczyk        19 KLGZ Wenusjanki        67 pkt
5. Maciej Musiał        MDK Krowodrza        63 pkt
6. Ania Kowalik        19 KDH            63 pkt
7. Kamil Kalkowski        19 KLDH            59 pkt
8. Paweł Czop        MDK Krowodrza        58 pkt
9. Dariusz Kapusta        19 KLGZ Skrzydlaci        58 pkt
10. Damian Molik        19 KLGZ            56 pkt
11. Daniel Rosiejka        19 KLGZ            56 pkt
12. Barbara Marszałek    19 KDHL            52 pkt
13. Igor Adamski        MDK Krowodrza        50 pkt
14. Łukasz Niżnik        19 KLDH Skrzydlaci        43 pkt
15. Mateusz Rosiejka        19 KLGZ            38 pkt
16. Jakub Poździoch        19 KLDH            38 pkt
17. Adrian Słobodziński    MDK Krowodrza        13 pkt


grupa wiekowa klasa V - X  indywidualnie

1. Dariusz Szelerski        13 WDH-y Skrzydło              136 pkt
2. Tomasz Kowalczyk    13 WDH-y Skrzydło              134 pkt
3. Michał Matusik        19 KLDH Korona Północna  133 pkt
4. Ryszard Górka        MDK Krowodrza                   129 pkt
5. Marta Kaczmarczyk    19 KLDH Warkocz Bereniki 128 pkt
6. Anna Radecka        19 KLDH Warkocz Bereniki 118 pkt
7. Maciej Ganiewski        19 KLDH Korona Północna  112 pkt
8. Joanna Matusik        19 KLDH Warkocz Bereniki 109 pkt
9. Maciej Sikora        MDK Krowodrza              107 pkt
10. Maja Kowalik        19 KLDH Wielka Niedźw.      106 pkt
11. Rafał Niechwiej        MDK Krowodrza        99 pkt
12. Marcin Konik        MDK Krowodrza        97 pkt
13. Tomasz Gniadek        19 KLDH Podniebny Szlak    94 pkt
14. Łukasz Pyzocha        13 WDH-y Skrzydło        91 pkt
15. Adam Ogrodowski    13 WDH-y Skrzydło        90 pkt
16. Małgorzata Włodarczyk    19 KLDH Wielka Niedźw.     90 pkt
17. Marcin Gabryś        MDK Krowodrza        85 pkt
18. Marcin Krupa        19 KLDH Podniebny Szlak    81 pkt
19. Marcin Grzelka        13 WDH-y Skrzydło        76 pkt
20. Kamil Kordoś        13 WDH-y Skrzydło        74 pkt
21. Joanna Kasperczyk    19 KLDH Warkocz Bereniki    72 pkt
22. Adam Malinowski        MDK Krowodrza        67 pkt
23. Janusz Poździoch        19 KLDH Podniebny Szlak    63 pkt
24. Iza Karwat            19 KLDH Warkocz Bereniki    59 pkt
25. Piotr Molasy        13 WDH-y Skrzydło        56 pkt
26. Jakub Korpała         MDK Krowodrza        47 pkt
27. Mateusz Dylski        MDK Krowodrza        47 pkt
28. Michał Filas        MDK Krowodrza        42 pkt
29. Grzegorz Korpała        MDK Krowodrza        38 pkt
30. Bartek Oleszko        19 KLDH        dyskwalifikacja


klasyfikacja zespołowa - grupa młodsza

1. 19 KLGZ Skrzydlaci
/D.Molik, S.Kochan, K.Kochan/                198 pkt
2. 19 KLGZ Skrzydlaci
/K.Kalkowski, M.Szwejda, J.Poździoch/            179 pkt
3. zespół MDK/19 KDH
/Ł.Niżnik, I.Adamski, P.Kowalczyk/            160 pkt
4. 19 KLGZ Orlęta
/M.Rosiejka, D.Rosiejka, D.Kapusta/            152 pkt
5. MDK Krowodrza
/P.Czop, A.Słobodziński, M.Musiał/            134 pkt

klasyfikacja zespołowa - grupa starsza

1. 13 WLDH-y Skrzydło
/T.Kowalczyk, Ł.Pyzocha, D.Szelerski/            361 pkt
2. 19 KLDH Warkocz Bereniki
/A.Radecka, M.Kaczmarczyk, J.Matusik/            355 pkt
3. MDK Podniebne Wielbłądy
/M.Konik, M.Sikora, R.Górka/                333 pkt
4. 19 KLDH Wielka Niedźwiedzica
/M.Kowalik, A.Kowalik, M.Włodarczyk/            259 pkt
5. 19 KLDH Korona Północna
/M.Ganiewski, M.Matusik/                    245 pkt
6. 13 WLDH-y Skrzydło
/K.Kordaś, A.Ogrodowski, M.Grzelka/            240 pkt
7. 19 KLDH Podniebny Szlak
/T.Gniadek, M.Krupa, J.Poździoch/            238 pkt
8. MDK Króliczki
/R.Niechwiej, M.Filas, M.Gabryś/                226 pkt
9. 19 KLDH Warkocz Bereniki
/A.Kasperczyk, I.Karwat, B.Marszałek/            183 pkt
10. MDK Błyskawice
/J.Korpała, A.Malinowski, M.Dylski/            161 pkt


konkurencja dodatkowa tzw. open - najdłuższy lot

eliminacje, półfinał

Maciej Sikora             cała długość sali  18 m
Ryszard Górka        14 m
Grzegorz Korpała        10 m
Paweł Czop             7 m
Maciej Musiał             7 m
Mateusz Dylski        10 m
Dariusz Szelerski        cała długość sali   18 m
Łukasz Pyzocha        10 m
Michał Matusik        dyskwalifikacja

finał

1. Dariusz Szelerski        13 WLDH-y Skrzydło        16 m
2. Ryszard Górka         MDK Krowodrza        15 m
3. Maciej Sikora        MDK Krowodrza        11 m


Sędzia Główny Zawodów
Tadeusz Kasprzycki





Wygenerowano w sekund: 0.00 5,167,792 Unikalnych wizyt