Kwiecień 02 2020 13:47:26
Nawigacja
· Strona główna
· O nas - Kronika XIX
· Harcerskie lotnictwo
· Jednostki organizacyjne
· Kontakt - INFO ZHP

· eDeklaracja ZHP

· 1 % dla XIX
· Facebook XIX
· Foto-video-galerie XIX

· Wykaz stron serwisu
· Szukaj
· Linki

· Pozostałe serwisy XIX (drużyn, gromad, klubów lotniczych)
w tym - drużyn:
· zuchowych
· harcerek
· harcerzy
· wędrowniczych
w tym - klubów:
· Harcerski Klub Balonowy
· Harcerska Sekcja Paralotniowa
· Harcerski Klub Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego
· Poczta Harcerska nr 32

· Pliki do pobrania

· Kontakt z adminem serwisu
INFO ZHP
· www.ZHP.pl
· Informacje podstawowe dot. Szczepu 19 KLDH
PROGNOZY METEO
· · prognoza ICM

· lotnicza prognoza IMiGW

· ogólna prognoza IMiGW

· prognoza ONET

· aktualne wykresy AGH
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zarys historii XIX

Wywodzimy się wprost z XIII Krakowskiej Drużyny Harcerzy ("Czarna 13 Krakowska"). W latach 1929-1931 istniała w XIII KDH tzw. "Gromada Wybranieckich", prowadzona przez druha Mariana Ryszkę. W 1931 roku wyodrębniła się ona z XIII KDH, przekształcając się następnie w XIX KDH.

Za symboliczną datę powstania Krakowskiej 19 Lotniczej uznaje sie dzień 15 maja 1931 roku. Drużyna przyjmuje jako kolor chust ówczesne [żółte] barwy polskiego lotnictwa wojskowego. A po 1932 roku za swoich bohaterów przyjmuję F.Żwirkę i S.Wigurę.

Druh Marian Ryszka prowadził drużynę do 1937 r. Wśród kolejnych drużynowych XIX KDH, najbardziej rozpoznawalnym był Franciszek Baraniuk (późniejszy organizator Grup Szturmowych krakowskich Szarych Szeregów). Przy XIX KDH działała gromada zuchowa "Skrzydlaci".

W czasie II wojny światowej harcerze XIX aktywnie uczestniczyli w ruchu oporu a także walczyli w szeregach Wojska Polskiego.

W 1945 r. 19 KDH została reaktywowana (drużynowi w latach 1945-1949: Tadeusz Heimarath, Wojciech Sudół, Janusz Weiss, Kazimierz Gołdas).

W 1949 r. z powodu chęci likwidacji ZHP przez władze komunistyczne, uniemożliwiona zostaje działalność drużyny.

W 1957 r., na fali odradzającego się harcerstwa, 19 Krakowska Drużyna Harcerzy im. Żwirki i Wigury zostaje reaktywowana przez Marka Kudasiewicza. W 1959 r. drużyna ta rozrasta się w szczep, składający się z drużyn - dywizjonów: "Gwiaździsty Szlak" i "Słoneczne Drogi", rok później połączonych w jedną 19 KDHL. W 1962 r. drużyna otrzymuje Husarskie Skrzydła, a w 1963 r. ponowne przekształcona zostaje w szczep (dywizjony: "Gwiaździsty Szlak", "Słoneczne Drogi", "Srebrzyste Ptaki").

W lutym 1968 r. męskie dotychczas dywizjony rozrastają się w koedukacyjne szczepy ("Gwiaździsty Szlak"(I), "Słoneczne Drogi", "Srebrzyste Ptaki"(I)), wchodzące w skład Ośrodka Lotniczego. Z czasem ośrodek rozwiązano, a koordynacją niektórych działań szczepów lotniczych zajmowała się Komandoria.

Wbrew negatywnym zmianom zachodzącym w ZHP, w latach 60 i 70-tych, środowisko XIX pozostało wierne ideałom i regułom harcerskim. Nasi instruktorzy współtworzyli Krąg Czarnego Dębu, współinicjowali powstanie KIHAM, nadawali ton komendzie Zlotu 70-lecia Harcerstwa Polskiego.

W 1982 r. zamarła działalność szczepu "Gwiaździsty Szlak"(I) na osiedlu Azory (gromada zuchowa działała do późnej jesieni 1983). Decyzją Komandorii reaktywowano "Gwiaździsty Szlak"(II) jesienią 1985 r., ale już na osiedlu Prądnik Biały Wschód.

W oparciu o środowisko XIX, w 1984 r. powstał Harcerski Klub Balonowy, w 1985 r. powstał Harcerski Klub Lotniowy, a w 1986 r. powstał Harcerski Klub Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego.

W 1989 roku szczepy "Gwiaździsty Szlak"(II) i "Srebrzyste Ptaki" przeszły do tzw. ZHP-1918. Od 1992 r. po połączeniu ZHP-1918 z ZHR, funkcjonowały w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W Związku Harcerstwa Polskiego pozostał szczep "Słoneczne Drogi".

W 1993 r. zamarła działalność "Srebrzystych Ptaków"(I). Rok później częściowo reaktywowano działalność tego środowiska powołując kontynuującą tradycje "Srebrzystych Ptaków" 19 KLDH "Zdobywcy Gwiazd".

W 1998 r. "Gwiaździsty Szlak"(II) rozdzielił się na męski Szczep 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych i żeńską 19 KLDH "Kwiaty Nieba". Niedługo potem, harcerki wspólnie z 19 KLDH "Zdobywcy Gwiazd" reaktywowały szczep "Srebrzyste Ptaki"(II).

W listopadzie 2005 roku, na bazie szczepu "Słoneczne Drogi", powstało Gniazdo 19 KDL - pierwotnie jako jednostka skupiająca męski (wówczas) szczep "Słoneczne Drogi" [19 KLGZ, 19 KLDH], reaktywowaną (po 3-letniej przerwie) żeńską 19 KLDH, dwa kręgi [XIX KIiS, KKPW] oraz harcerskie kluby lotnicze (HKB i HKMLiK oraz 32PH).

W kwietniu 2014 r. męski Szczep 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych [ZHR] ponownie połączył się z żeńską 19 KLDH "Kwiaty Nieba" [w związku z zanikiem działalności męskiej drużyny szczepu "Srebrzyste Ptaki"(II)].

2019.02.20 - Rada "Słonecznych Dróg" postanowiła ostatecznie zrezygnować z powstałej w 2005 roku idei "Gniazda [szczepów] 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych", ustalając aktualną nazwę szczepu - Szczep 19 Krakowskich Lotniczych Drużyn Harcerskich "Słoneczne Drogi" im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury

Aktualnie działają:

- w ZHR - Szczep 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych

- w ZHP - Szczep 19 Krakowskich Lotniczych Drużyn Harcerskich "Słoneczne Drogi"

 


Więcej informacji z dziejów XIX znajduje się w internetowej Monografii Krakowskiej 19 Lotniczej

Ponadto zapraszamy do internetowych kronik Gniazda 19 KDL - Szczepu 19 KDL "Słoneczne Drogi" >>> Kronika Gniazda 19 KDL - Szczepu 19 KDL "Słoneczne Drogi" od 1999 roku (bieżąca)

Wygenerowano w sekund: 0.00 1,424,023 Unikalnych wizyt