Lipiec 23 2019 06:26:20
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Kronika XIX - 1931-1938 - Pierwsze kroki » Kronika XIX - 1931 rok
Kronika XIX - 1931 rok

CTK <<< Kronika XIX >>> 1932


Rok 1931 - a właściwie to nawet 1929 i [buntownicza] Gromada Wybranieckich [a wcześniej zastęp]

 

Początków naszego istnienia doszukujemy się stale, jednak pełnego kompletu dokładnych dat, faktów i nazwisk jeszcze nie zdołaliśmy ustalić. Pozostajemy więc przy wspomnieniach najstarszych Dziewiętnastaków, szczególnie Antoniego Kwarciaka i Zdzisława Jabłońskiego, którzy sięgając pamięcią wstecz, przekazali nam (na początku lat 80-tych), że powstaliśmy wiosną 1931 r., zaś symboliczną datą powstania XIX jest 15-05-1931  roku.


W ówczesnych czasach drużyny harcerskie istniały głównie przy szkołach średnich, a najwyższym numerem nadanym przez Komendę Chorągwi była "18" dla drużyny przy Gimnazjum OO Pijarów. My posiadamy numer "19", ale nie byliśmy pierwsi wśród powstających wówczas "powszechniackich" drużyn, gdyż już wcześniej przy Szkole Powszechnej im. św. Jana Kantego działała VI KDH, a XI KDH przy ulicy Topolowej, zaś "Czarna Trzynastka Krakowska" - XIII KDH im. Zawiszy Czarnego, obejmowała swym działaniem Szkołę Powszechną im. Św. Floriana. I z tą właśnie drużyną związane są nasze początki.

Od 1929 r., XIII KDH posiadała bowiem jedną z swych gromad, Gromadę Wybranieckich [pierwotnie - zastęp Wybranieckich], także w Szkole Powszechnej im. Stefana Batorego (nr 33) przy ul. Konarskiego. W odróżnieniu od macierzystych trzynastaków mieli bordowe frędzle przy chustach zamiast czarnych.

Jesienią roku 1930, w dniu 11 listopada, odbywa się na dziedzińcu wawelskim uroczysty apel całej Chorągwi Krakowskiej, na którym w świetle pochodni przyszli Dziewiętnastacy składają przyrzeczenie harcerskie: "Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźniemu i być posłusznym Prawu Harcerskiemu" i otrzymują Krzyże Harcerskie.

Gromadzie Wybranieckich przewodził, późniejszy drużynowy XIX dh Marian Ryszka, który był jednocześnie pierwszym przybocznym Czarnej Trzynastki. Drugim przybocznym CTK był dh Bogusław Langmann , a trzecim dh Ludwik Frasik. Natomiast przewodził Trzynastce dh Stanisław Stanek.

Wg oficjalnych relacji Dziewiętnastaków (spisanych na początku lat 80-tych), wiosną 1931 roku, po poróżnieniu się  komendy "CTK" (?) z władzami szkolnymi (dyrektorem szkoły przy ul. Konarskiego ??),  Gromada Wybranieckich w całości odeszła, na znak protestu, z XIII KDH i porzucając swoje dotychczasowe barwy założyła samodzielną drużynę.

Z nieoficjalnych relacji (A.Kwarciak - koniec lat 80-tych) wynika iż prawdopodobną przyczyną tego "poróżnienia", był konflikt w gronie kadry CTK, na tle ideowym i programowym. Konflikt który rozpoczął się wiosną 1931, po krakowskim Zjeździe ZHP ["nastąpił zwrot w lewo"], a zakończył jesienią 1931 (odejściem z CTK), po powrocie reprezentantów (Stanek i Langmann) CTK ze Zlotu Skautów Słowiańskich [rezygnacja z obrzędowości puszczańskiej na rzecz obrzędowości słowiańskiej].

Co więcej, A.Kwarciak, wyraził też sugestię iż data 15 maja, przyjęta zwyczajowo jako "urodziny XIX", to data formalnego/oficjalnego powstania Gromady Wybranieckich w roku 1930 [ale być może mylił to z powstaniem zastępu Wybranieckich (M.Ryszki), w 1929].Wspomnienia z pierwszych lat XIX, dh Zdzisław Jabłoński, zatytułował:
"Młode lata Dziewiętnastki"


 

 

Podsumowując, wypada jeszcze raz wspomieć "głównych autorów" wydarzeń z roku 1931 oraz następnych lat:

drużynowego - Marian Ryszka

przybocznych - Antoni Kwarciak, Zdzisław Jabłoński, Edward Hodyń

wódza zuchów - Zygmunt Słaby

opiekuna drużyny - dyr.szkoły - Tadeusz Zygmunt

 

( poniżej - pierwsi Dziewiętnastacy /od prawej/: ćw. M. Ryżka, wyw. Z. Jabłoński, wyw. M. Gaj, wyw. A. Kwarciak )

Pierwsi dziewietnastacy /od prawej/: ćw. M.Ryszka, wyw. Z.Jabłoński, wyw. M.Gaj, wyw. A.Kwarciak


CTK <<< Kronika XIX >>> 1932

Komentarze
2 #1 Redakcja Monografii XIX
dnia sierpień 21 2016 18:45:17
W kronice CTK [1929-39] jest informacja iż na zbiórkę CTK w dniu 01.01.1932 przybyli licznie przedstawiciele gromady zuchowej i zastępów harcerskich, "... a ponadto przybyło 3 przedstawicieli Gromady Wybranieckich...".
Natomiast podczas przyrzeczenia z 17.02.1932 jest mowa już tylko o "... zastępie Wybranieckim..."
Czyli najprawdopodobniej "fizyczne rozstanie" nastąpiło w końcu 1931, skoro już 01.01.1932 Gromada Wybranieckich traktowana była jako coś "ponadto".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
1,166,229 unikalne wizyty