Grudnia 08 2023 08:40:05
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Przyjaciele XIX » Augustyniak Tadeusz
Augustyniak Tadeusz

06.01.2011 zmarł Tadeusz Augustyniak - pilot i ratownik TOPR - Przyjaciel i Opiekuna XIX

Szczególnie aktywnie wspierał nas w pierwszych latach po reaktywacji w 1957. To on, jako opiekun z ramienia Aeroklubu Krakowskiego, tak napisał w "czerwonej" kronice:

(...) Wstępując w ślady naszych bohaterów przestworzy […] przyjęliście na siebie obowiązek podtrzymania i kontynuowania chlubnych tradycji polskich skrzydeł. (...)

Starsi druhowie pamiętają jego "słodkie bombardowania" naszych obozów oraz biwaków, wyprawę lotniczą do Cierlicka czy też inspirację i pomoc w Akcji LOT-SAN.

W 1981 roku mieliśmy zaszczyt wręczyć mu Honorowe Odznaczenie Szczepów Lotniczych.

Zawsze serdecznie witał się z nami na tradycyjnych spotkaniach organizowanych corocznie przez Kapelana Lotników.
Teraz dołączył do Skrzydlatej Braci skupionej w niebiesiech wokół Matki Boskiej Loretańskiej, patronki lotników.
Pozostanie w naszej pamięci.

(poniżej: Wpis Tadeusza Augustyniaka do Czerwonej Kroniki)

580125


 

Zmarł Tadeusz Augustyniak - pilot i ratownik TOPR


W wieku niespełna 81 lat w Krakowie zmarł Tadeusz Augustyniak - twórca ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach, wieloletni pilot i ratownik TOPR - poinformowała rodzina zmarłego.

Tadeusz Augustyniak przez ponad 30 lat, pilotując różne typy śmigłowców, ratował ludzi, którzy ulegli wypadkom w górach. Latanie było jego pasją. Spędził w powietrzu ok. 9 tys. godzin. Wyszkolił wielu fachowców - swoich następców w lotnictwie sanitarnym.

Augustyniak urodził się 1 marca 1930 r. w Krakowie. Po wojnie ukończył szkołę średnią z dyplomem tele-radio technika i zaczął pracę w Zakładach Kinotechnicznych w Krakowie, z których przeszedł do Wytwórni Filmów Oświatowych jako asystent operatora. Jak sam mówił, film był dla niego drugą - po lataniu - życiową pasją.

Ukończył Cywilną Szkołę Pilotów i Mechaników w Ligotce Dolnej. Podanie Augustyniaka o przyjęcie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie zostało odrzucone ze względu na to, że we Francji przebywała jego dalsza rodzina. Od 1948 r. był związany z Aeroklubem Krakowskim, w którym kolejno pełnił funkcję prezesa, kierownika, szefa wyszkolenia i kierownika sekcji samolotowej.

W 1959 r. rozpoczął pracę w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie. Rok później Augustyniak był jednym z pierwszych pilotów lotnictwa sanitarnego, których szkolono w pilotażu śmigłowcowym.

Od 1961 r. tworzył w Sanoku bazę lotnictwa sanitarnego stanowiącą zabezpieczenie dla rejonu Bieszczad. Rok później udało się zakupić dla krakowskiego Zespół Lotnictwa Sanitarnego śmigłowiec SM-1, a wkrótce nawiązać kontakty z kierownictwem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwszy lot ratunkowy w Tatrach Augustyniak wykonał w 1963 r. transportując do szpitala turystę, który w rejonie Pięciu Stawów złamał nogę. Regularne dyżury śmigłowców w Zakopanem (wówczas były to maszyny Mi-2) rozpoczęły się w 1975 r.

Augustyniak opracował nowy rozdział Instrukcji Wykonywania Lotów w Lotnictwie Sanitarnym dotyczący korzystania ze śmigłowców w terenie górskim. Szkolił pilotów - ratowników górskich, a także ratowników morskich, którzy wykorzystywali śmigłowce. W 1991 r. osiągnął wiek emerytalny, ale wciąż na pół etatu pracował jako pilot. Definitywnie rozstał się z lataniem w 1994 r.

W karierze Augustyniaka były też chwile dramatyczne, jak wypadek w 1970 r., gdy transportując do sanatorium w Rabce dwie dziewczynki, z powodu awarii silnika śmigłowca musiał korzystając z tzw. autorotacji przymusowo lądować w lesie w masywie Lubonia. Nikt nie odniósł obrażeń.

W 2003 r. we wspomnieniach dla magazynu "Skrzydlata Polska" Tadeusz Augustyniak mówił: "Dzisiaj tak sobie myślę, czy ktoś kiedyś tam na górze, odrzucając moje podanie o przyjęcie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej, nie zrobił mi ogromnej przysługi. Skierował mnie bowiem do takiego rodzaju latania, o jakim będąc młodym chłopcem nawet nie marzyłem".

W 1999 r. z okazji 90-lecia TOPR Augustyniakowi został nadany tytuł członka honorowego. Prezes TOPR Józef Janczy mówił wówczas: "Dzięki jego działaniom powstała pierwsza i jedyna w Polsce szkoła ratownictwa śmigłowcowego, z której wyrośli uczniowie, udzielający pomocy ludziom w górach według wiedzy, jaką wynieśli ze szkoły najlepszego mistrza i nauczyciela".

O początkach lotniczego pogotowia w polskich górach, o Tadeuszu Augustyniaku i jego przyjaźni z ratownikiem TOPR Maciejem Gąsienicą opowiada film "Ratunek nadchodzi z nieba" w reż. Jerzego Porębskiego. Film ukazał się pod patronatem Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR [>>>  https://youtu.be/x23SZBeQFL4 ].

 

INTERIA.PL/PAP


Czwartek, 6 stycznia 2011 (16:18)

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-zmarl-tadeusz-augustyniak-pilot-i-ratownik-topr,nId,892807#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 


Augustyniak Tadeusz

Augustyniak Tadeusz


PIERWSZY SKUTECZNY LOT RATOWNICZY W TATRACH 

(...) 16 kwietnia 1963 roku (…) za sterami SM-1 zasiadł Tadeusz Augustyniak. Po półtoragodzinnym locie z Krakowa (z międzylądowaniem w Zakopanem, gdzie na pokład wszedł jeden z ratowników Zygmunt Wójcik – przyp. TOPR), śmigłowiec wylądował w Tatrach Wysokich. Turysta ze skomplikowanym złamaniem nogi został szybko przetransportowany do śmigłowca, ale wtedy pojawił się wielki problem. SM-1 nie był wyposażony w narty i pod swoim ciężarem zaczął się zapadać w śniegu. Maszyna ugrzęzła dość głęboko. Co gorsza, na spodzie kadłuba znajdował się wlot powietrza do gaźnika. Dyżurujący w schronisku ratownicy (Franciszek Spytek i Wojciech Bartkowski – przyp. TOPR) pomogli odgarnąć śnieg. W pewnym momencie SM-1 bardzo mocno przechylił się na jedną stronę. Na szczęście śmigłowiec udało się odkopać i po niemal dziesięciominutowym locie poszkodowany znalazł się w zakopiańskim szpitalu. (...) 

Piotr Piekut - „Lotnictwo” [2012]

Augustyniak

(foto: TOPR)


 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Augustyniak

 


 

.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
8,469,186 unikalne wizyty