2012 - Konkurs Młodych Artystów FAI
Dodane przez harclot dnia Marzec 13 2012 09:30:27
articles: 12fai_batko_mateusz.jpg2012 - Konkurs Młodych Artystów FAI - temat: "Cichy lot"

120324-wręczenie nagród <<< Fotka z wręczenia nagród (24.03.2012 - Warszawa)Pierwsze miejsce Mateusza Batko z 19 KLGZ w ogólnopolskim finale !

GRATULUJEMY !

Praca Mateusza uczestniczyła także w finale światowym – w Lozannie (Szwajcaria).

Więcej informacji w serwisie Aeroklubu Polskiego >>> LINK
kma


FAI edu

Do finału ogólnopolskiego (w najmłodszej kategorii wiekowej) zakwalifikowały się 4 prace naszych zuchów (2 z "puli" AK, 2 z "puli" MTSR). Ponadto 2 prace zuchów zostały wyróżnione (1 z AK, 1 z MTSR).
(>>> link do fotogalerii z zakwalifikowanymi i wyróżnionymi pracami)

UWAGA !
2012.02.22 - to ostateczny termin dostarczenia prac na Konkurs Młodych Artystów FAI "Cichy lot"
Ponieważ są to ferie, to w godz. 17.30 – 18.00,  będzie dyżur kadry w harcówce.


Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI ogłosiła kolejną edycję Konkursu Młodych Artystów.

W tym roku tematem jest „Cichy lot”.

Głównym celem konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, mającego już 25-letnią historię, jest edukacja plastyczna i zarazem promocja wielu dyscyplin sportu lotniczego oraz lotnictwa i astronautyki. Uczestniczyć w nim mogą dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat. Po finałach regionalnych – na terenie funkcjonowania stowarzyszeń lotniczych/aeroklubów regionalnych, w finale ogólnopolskim – w Warszawie oraz w finale międzynarodowym – w Lozannie (Szwajcaria). Od 6 lat, z upoważnienia Aeroklubu Polskiego, organizatorem Finału Ogólnopolskiego jest Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

W tym roku tematem konkursu jest „Cichy lot”.

Prace laureatów z konkursów regionalnych, po przesłaniu do Warszawy, ocenione zostaną przez komisję ogólnopolską. Autorzy dziewięciu najlepszych prac (po trzy w każdej grupie wiekowej: młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy), otrzymają dyplomy i medale Aeroklubu Polskiego oraz nagrody BCK. W programie uroczystości wręczania nagród organizatorzy zaplanowali między innymi: wystawę pokonkursową, mini koncert dla młodych artystów i wiele atrakcji dodatkowych. Prace finalistów ogólnopolskich zostaną wysłane przez Aeroklub Polski do siedziby FAI w Lozannie (Szwajcaria) i wezmą udział w Konkursie Międzynarodowym.

Interpretacja tematu (w tłumaczeniu Pawła Rafalskiego)

Czy pamiętasz, kiedy ujrzałeś po raz pierwszy, unoszący się w powietrzu latawiec? Jasno pomalowane, we wszystkich możliwych kształtach i wielkościach, pędziły tam i z powrotem na wietrze. Wielu pilotów rozpoczynało swoje pierwsze przygody lotnicze biegając przez pole z latawcem na sznurku, czekając, aż latawiec złapie wiatr i wzbije się w powietrze. Ten sam wiatr, który potrafi utrzymać latawce na wysokości 3, 6, 15 m nad ziemią, potrafi także unieść szybowiec, kiedy ten odłączy się od holującego go samolotu. Szybowiec lecący na wysokości kilkuset metrów potrafi przemieścić pilota na setki kilometrów od miejsca startu. Niektórzy piloci rywalizują w konkurencjach wysokościowych, czasowych lub w przestworzach, gdzie słychać tylko świst wiatru opływającego kokpit.

Paralotniarze są jeszcze bardziej związani z wiatrem, gdy skaczą z klifów i ufają, że te kolorowe skrzydła utrzymają ich w powietrzu. Jedyne dźwięki jakie wtedy słyszą, to podmuchy wiatru szeleszczącego w kombinezonach i miękkich skrzydłach, które ich unoszą. Wyskakujący z samolotu spadochroniarze przemieszczają się nawet szybciej, ale tylko do momentu otwarcia spadochronu. Wtedy łagodnie opadają na ziemię pod falującym nad nimi nylonowym baldachimem.

Jeśli jednak chodzi o prawdziwe ciche latanie, to nic nie może się równać z podróżowaniem balonem. Po tym jak wypełnimy go gorącym powietrzem, wszystko czego potrzebujemy, to sporadyczne, głośne nadmuchy palników gazowych, które pozwalają utrzymać balon w powietrzu. Podróżujący w balonie mogą ujrzeć świat z wysokości, w absolutnej ciszy i spokoju, chyba że chcą porozmawiać o przepięknym widoku, jaki rozpościera się z ich kosza. Obecnie możemy spotkać balony o najróżniejszych kształtach, od tradycyjnych okrągłych po latające zamki, które wypełniają niebo różnorodnymi kolorami.

Teraz czas na Ciebie. Pomyśl o wszystkich możliwych sposobach podróżowania po niebie z wykorzystaniem wyłącznie siły wiatru. Weź swoje ulubione kredki, ołówki lub farby i stwórz plakat, który odda piękno „Cichego Lotu”.


Zapowiedź konkursu
Regulamin konkursu
Interpretacja tematu

Źródło: artbem


>>> Konkursy Młodych Artystów FAI