
[<<< Fot. Anna Kaczmarz (Dziennik Polski z 11.12.2000r.)]
Ogólnopolskie Zawody Latających Modeli Kartonowych - zazwyczaj w grudniu, w drugą sobotę [nooo... czasem w pierwszą lub trzecią ;-) ] - Kraków
>>> strona najbliższych zawodów
>>> Poradnik konstruktora kartonówki
Regulamin Zawodów
Z komunikatu dot. LX [60] Zawodów latajacych modeli kartonowych [2021.12.11]
(...) Zawody odbędą się z podziałem na dwie kategorie wiekowe tj. do lat 9 (kategoria młodzików) oraz od 10-16lat. (kategoria juniorów).
W ramach zawodów oceniane będą: - Ocena statyczna (0-50pkt.) - jakość wykonania modelu, odwzorowanie barw modelu w stosunku do przedstawionego zdjęcia oryginału, ogólna estetyka - Ocena lotu przez bramkę o wymiarach 50x50cm (10pkt.) - Lot do punktu (5 lub 10pkt.) - lądowanie w okręgu o średnicy 50 lub 100cm - Lot po prostej (2pkt.) za każdy metr lotu - tor lotu o szerokości 2m (lądowanie poza torem 0pkt.)
Każdy z zawodników ma możliwość oddania 4 lotów w każdej konkurencji z czego do ogólnej punktacji liczone są 3 najwyżej punktowane loty. (...)
I. Cel zawodów. 1.1. Propagowanie lotnictwa sportowego i modelarstwa wśród dzieci i młodzieży harcerskiej i niestowarzyszonej. 1.2. Nawiązanie rywalizacji sportowej oraz wyróżnienie najlepszych zawodników. 1.3. Zainteresowanie harcerzy i zuchów modelarstwem i nawiązanie współpracy między drużynami, szczepami oraz modelarniami harcerskimi.
II. Podział zawodników na kategorie. 2.1. Zawody zostaną rozegrane w nastepujących kategoriach: a) kategoria zuchów ( do 9 lat, włącznie, rocznikowo - czyli praktycznie, do III klasy, włącznie) b) kategoria harcerzy ( do 14 lat, włącznie, rocznikowo)
III. Udział w zawodach i punktacja. 3.1. Prawo do udziału w zawodach ma każdy harcerz, zuch lub uczeń, który samodzielnie wykonał kartonowy model latający. W konkursie będzie prowadzona punktacja indywidualna i zespołowa. W punktacji zespołowej uwzględniona będzie suma punktacji indywidualnej całego 3-osobowego zespołu.
IV. Określenie latającego modelu kartonowego. 4.1. Latający model kartonowy (kartonówka) jest to wykonany całkowicie z kartonu (blok techniczny, bristol) model wykazujący podobieństwo do samolotu lub szybowca, którego jest modelem, lub konstrukcja własna, o płaskiej konstrukcji kadłuba, rozpiętości skrzydeł 10 - 30 cm, oraz o obciążeniu zmiennym w ilości max. 3 małych spinaczy biurowych. 4.2. Od roku 2008 wprowadzona została zasada 2 kategorii. I - model dowolnego samolotu/szybowca, II - model samolotu/szybowca wskazanego przez organizatora (od 2010, zazwyczaj >> F-16)
V. Organizacja startów i punktacja indywidualna w kategoriach. 5.1. Zawodnik może startować jednym modelem zgłoszonym przy ocenie estetyki wykonania. Może posiadać także bliźniaczy model rezerwowy. O ewentualnych dopuszczeniu modelu rezerwowego do startu decyduje Komisja Sędziowska Zawodów. 5.2. Jedna kartonówka nie może być wykorzystywana przez kilku zawodników. 5.3. Zawodnik wykonuje w każdej konkurencji 4 loty, z czego 3 najlepsze są uwzględniane w punktacji. 5.4. Skala punktacji w konkurencjach: 1) estetyka wykonania (u harcerzy uwzględniająca także podobieństwo do pierwowzoru oraz przedstawioną dokumentację) ZUCHY: 0 - 30 pkt., HARCERZE: 0 - 60 pkt. 2) lot ślizgowy na odległość na pasie szerokości 2 m, za każdy metr odległości ) = 2 pkt. 3) lądowanie na punkt z odległości od centrum 3 m: - w kole o promieniu 25 cm = 10 pkt. - w kole o promieniu 50 cm = 5 pkt. 4) lot przez bramkę o boku 50 cm, zawieszoną na wys.(górna krawędź): ZUCHY: 150 cm, HARCERZE: 200 cm, z odległości: ZUCHY: 250 cm, HARCERZE: 300 cm = 10 pkt.
VI. Dodatkowa konkurencja. 6.1. W okresie obliczania wyników przez Komisję Sędziowską Zawodów, zostanie rozegrana dodatkowa konkurencja - otwarta - na najdłuższy lot ślizgowy, na szerokości całej sali. Lot może być wykonany także modelem rezerwowym.
VII. Przepisy ogólne. 7.1. W przypadku uzyskania przez zawodników jednakowego wyniku, o kolejności decyduje liczba punktów uzyskanych za estetykę wykonania. 7.2. Sprawy nie objęte przepisami niniejszego regulaminu rozstrzyga Komisja Sędziowska Zawodów.
Szczegółowe informacje można uzyskać u organizatorów: - w modelarni MDK-DH (ul. Reymonta 18) (poniedziałek-czwartek, 16.00 - 19.00), - w harcówce Szczepu 19 KLDH Słoneczne Drogi (ul. Zdrowa 6, SP-107) (wtorki, środy, 17.30-19.00), - sms-owo: 519-160-185
Sprawność harcerska:
Modelarz kartonówkowy (modelarz latających modeli kartonowych) ( * )
- Opowiedział o pierwszych próbach wzlotów szybowcowych.
- Wyjaśnił, jakie cechy charakteru musi mieć dobry lotnik.
- Wyjaśnił, jakie siły działają na szybowce w locie.
- Wyważył i wyregulował latający kartonowy model szybowca, aby wykonywał lot prosty.
- Na modelu zademonstrował działanie sterów i lotek.
- Wykonał z papieru strzałę i gołębia oraz model latający szybowca z kartonu bez użycia kleju.
- Brał udział w zawodach kartonówek.
Sprawność zuchowa: Modelarz - Konstruktor kartonówek
1. Samodzielnie wykonałem z papieru latającą strzałę.
2. Bezpiecznie posługuję się narzędziami i pozostawiam je uporządkowane po skończonej pracy.
3. Wykonałem kartonówkę (latający model kartonowy).
4. Wiem jak wyregulować kartonówkę, aby wykonała lot prosty.
5. Brałem udział w zawodach kartonówek.
>>> Nasze zawody latających modeli kartonowych |